×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more

gegli

بهانه زندگی

× تبادل نظر همین
×

آدرس وبلاگ من

bahanezendegi.gegli.com

آدرس صفحه گوهردشت من

gegli.com/a1357

لیست دوستان

این رجبیون

عکس و تصویر مناسبت های ماه رجب *************** صفای طیبه دارد صفای ماه رجب که عالمی شده مست ...

از امام صادق(ع) نقل شده که پیامبر ختمی مرتبت، حضرت محمد مصطفی(ص) فرمود: ماه رجب ماه خداست در غایت حرمت و فضیلت. اگر کسی روزی از این ماه را روزه بگیرد خدای را خشنود و شعله غضب الهی را خاموش نموده است و دری از درهای جهنم به روی او بسته می شود

کجایند رجبیون؟

هلال ماه رجب زندگی و تولدی دوباره را به عاشقان نوید می دهد. ماه رجب فصل جدیدی در کتاب زندگی می گشاید که از عطر دل انگیز نیایش سرشار است. پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله) با دیدن هلال ماه مبارک رجب دست به دعا بر می داشت و پس از حمد و ثنای الهی سی بار تکبیر و لااله الا الله می گفت و می فرمود: ماه رجب ماه استغفار برای امت من است. در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده مهربان است.


در ماه رجب فرشته ای تا صبح این گونه ندا می دهد: خوشا به حال رجبیون، خوشا به حال آنان که والایی ماه رجب را دریافته اند، خوشا به حال آنان که از برکت ماه رجب نصیبی اندوخته اند.


پوینده طریق بندگی و سالک راه ملکوت و رهسپار وادی معرفت و چشم انتظار بهار طاعت و مشتاق دعا و مناجات و مسئلت که شیر روز و زاهدی در دل ظلمت است و با اقلیم توحید آشنایی دارد و از جام محبت و دلدادگی جرعه هایی جانبخش نوشیده و طالب قرب، کرامت، تعالی و فضیلت می باشد گاه رسیدن پربرکت سال همچون رجب، شعبان و رمضان همچون انسان هایی تشنه و مشتاق در انتظار گمشده آشنای خود در این مواقع به سر می برد تا از آب گوارا و نوشین حیات و معنویت سیراب شده و روح و روان خود را جانی نوین و طیب و طاهر ببخشد و با نظافت خانه دل و آراستن درون، خود را برای میهمانی خدا و درک لیله القدر ماه مبارک مهیا کند.


آنان که در وادی مراقبه و شهود در محضر خدای متعال گام بر می دارند چه خوب قدر چنین ایامی را می دانند و بسیار سخت تر و هوشیارتر و جدی تر از دنیاطلبان مراقبند تا نکند نفعی باقی و تجارتی راقی برای آخرت از کفشان ربوده گردد که زیان و نقصان را در این می بینند.


برکسی که می خواهد به تصفیه درون بپردازد لازم است که برای دستیابی به خرسندی خداوند تمامی توش و توان خود را به کار گیرد و برای خالص نمودن اعمال واحوال خویش و مصون نگه داشتن آنها از هر گزندی، در ایام ماه رجب مبادرت ورزد که اگر بنده ای به اندک عملی به این شیوه و با این خصوصیات توفیق یابد او را کفایت می کند، زیرا پاداشی که پروردگار برای عمل ناب و عاری از آلودگی، خودخواهی و شرک و نفاق در نظر گرفته از حساب و شماره بیرون است

فضیلت و اعمال ماه رجب


از امام صادق(ع) نقل شده که پیامبر ختمی مرتبت، حضرت محمد مصطفی(ص) فرمود: ماه رجب ماه خداست در غایت حرمت و فضیلت. اگر کسی روزی از این ماه را روزه بگیرد خدای را خشنود و شعله غضب الهی را خاموش نموده است و دری از درهای جهنم به روی او بسته می شود. رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است و رجب را اصب می گویند زیرا که رحمت خداوند در این ماه بر امت من بسیار ریخته می شود، پس بسیار بگویید استغفرالله و اسئله التوبه.


اولین شب جمعه ماه رجب را لیله الرغائب نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا صلی الله علیه و آله ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:


روز پنج شنبه اول آن ماه در صورت امکان و بلامانع بودن روزه گرفته شود، چون شب جمعه شد ما بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر اللهم صلی علی محمد النبی الامی و علی آله گفته شود، پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر سبوح قدوس رب الملائکه و الروح گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده هفتاد بار ذکر رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم گفته شود. در اینجا می توان حجت خود را از خدای متعال درخواست نمود، انشاءالله به استجابت می رسد.


پیامبر اکرم صلوات الله علیه در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد، پس او به آن فرد می گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی، میت می پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده ام و بویی بهتر از بوی تو نبوییده ام. آن زیباروی پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی، امشب به نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت برپا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.


رسول خدا(ص) می فرماید رجب ماه بزرگ خداست و ماهی در فضیلت و حرمت به آن نمی رسد.


رسول خدا(ص) می فرماید: ماه رجب قطعا ماه استوار خداوند است که هیچ ماهی به احترام و فضل آن نزد خدا نمی رسد.


امام کاظم(ع) می فرماید: رجب ماه بزرگی است که خداوند حسنات را در آن دو برابر نموده و گناهان را در آن پاک می کند.


در روایتی از امام صادق(ع) آمده که روز قیامت منادی از عرش ندا می دهد: این الرجبیون (اهل ماه رجب کجایند؟) سپس گروهی که سیمایشان نورانی است و تاجهایی بر سردارند قیام می کنند.


دمای ماه رجب از زبان امام جعفر صادق(ع)


شخصی خدمت حضرت امام صادق(ع) رسید و عرض کرد: برای ماه رجب به من دعایی یاد بدهید که خداوند متعال مرا به آن نفع ببخشد، حضرت فرمودند: این دعا را هر روز از ماه رجب بعد از نمازهای یومیه بخوان:


ای کسی که در هر امر خیری به تو امید دارم


و در امان هستم از هر نوع شر و بدی ناشی از خشم و غضب تو


ای آن که که در مقابل اعمال اندک و ناچیز ما، پاداش بسیار عطا می نمایی


ای کسی که به هر نیازمند و حاجت مندی عطا می کنی


ای که عطا می کنی به کسی که تو را نمی خواند و از تو چیزی نمی خواهد و تو را نمی شناسد که صاحب مهر و عطوفت و رحمت هستی


عطا کن به من در مقابل خواهش و خواسته ام همه خیر دنیا و همه خیر آخرت را


و دور کن از من بنا بر خواسته و خواهشم جمیع شر و بدی دنیا و شر و بدی آخرت را، زیرا هر چقدر تو عطا کنی (از خزانه فضل و کرمت) کم نمی شود


و بیفزا برای من از فضل و بخشش


ای صاحب جاه و جلال و اکرام


ای صاحب نعمت ها و جود و بخشش


ای کسی که بر ما منت می گذاری و (حاجات ما را برآورده می سازی) و ای بلند مرتبه سخاوتمند، آتش جهنم را بر من حرام گردان


ماه رجب و ۳ عمل بافضیلت اما آسان


با رجوع به کتاب مفاتیح الجنان متوجه خواهید شد که اعمال ماه رجب اعمالی است بس مفصل و البته بافضیلت. در اینجا سه عمل پرفضیلت و در عین حال آسان این ماه مبارک را آورده ایم. به امید درک این ماه نورانی؛


*یک روز روزه گرفتن


رسول خدا(ص) می فرماید: اگر کسی یک روز رجب را به خاطر ایمان و پاداش الهی روزه بگیرد سزاوار رضایت خداوند می شود.


امام کاظم(ع) فرمود: رجب نام نهری در بهشت است که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است. کسی که یک روز از رجب را روزه بگیرد خداوند عزوجل از آن رودخانه به او عطا خواهد نمود.

** هزار مرتبه لا اله الا الله گفتن در کل ماه


رسول خدا(ص) می فرماید: هر کس در ماه رجب هزار مرتبه لا اله الا الله بگوید، خداوند برای او صد هزار حسنه بنویسد و برای او صد شهر در بهشت بنا کند.ما اگر در این ماه روزی ۳۴ مرتبه این ذکر را بگوییم در کل ماه ۱۰۰۰ ذکر گفته و از ثوابش بهره مند می گردیم.


*** ذکر استغفرالله


رسول خدا(ص) می فرماید: ماه رجب ما استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده و مهربان است. پس بسیار استغفرالله و اتوب الیه بگویید.

یکشنبه 31 فروردین 1394 - 4:06:57 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم
نظر ها

http://tinajoon.gegli.com

ارسال پيام

چهارشنبه 24 اردیبهشت 1394   7:29:26 PM

 

http://tinajoon.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 7 اردیبهشت 1394   9:09:25 AM

Likes 1

 

http://bahanezendegi.gegli.com

ارسال پيام

پنجشنبه 4 اردیبهشت 1394   10:16:24 AM

Likes 1

سلام بر دوستان عزیز و ممنونم از لطفتون موید باشید

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:32:42 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:32:10 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:31:18 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:30:31 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:27:50 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:26:50 PM

Likes 1

http://fatima-m.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   7:25:50 PM

Likes 1

???

???.......

http://w.gegli.com

ارسال پيام

یکشنبه 31 فروردین 1394   4:33:25 PM

بسیار عالی و آموزنده ....خدا یاریت کند ای یاور  مکتب اسلام....

آخرین مطالب


سلام اربعین حسینی


دوستان خوبم


باز محرم رسید ماه عزای حسین


آرووم و قرارم توئی


حق الناس


باز هم رسید از ره ماه صیام


روز گار پر فراز و نشیب


دل مرده روزگار


?????? ??ی? ی? ???ی ?? ????


این رجبیون


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

214003 بازدید

89 بازدید امروز

39 بازدید دیروز

482 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2020 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Dr. Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem